تبلیغات
ویلن زدن بهترین هنر است - نحوی دست گرفتن ویلن

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی


<
برای ورود به چت روم کلیک کنید

كد چت روم
برای ورود به چت روم کلیک کنید

كد چت روم

javahermarket

javahermarket

با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید
شنبه 28 اردیبهشت 1392-03:45 ب.ظنحوه دست گرفتن ساز

بطور کلی ویلن در هنگام نواخته شدن با سه نقطه چانه، شانه و دست چپ در تماس است و هر یک از این نقاط بخشی از بار دست گرفتن ساز را به دوش می کشند. هرچند، نوازنده باید بتواند که ویلن را بدون کمک گرفتن از دست چپ و فقط با کمک گردن و شانه نگاه دارد.

 شانه و گردن:

نوازنده نباید برای نگهداری ساز بر روی شانه چپ، آنرا بالا کشد و شانه باید در هنگام گرفتن ساز به همان وضعیت افتاده خود در حالت طبیعی بدن باقی ماند. طبیعی است اگر گردن نوازنده بلند باشد، او ناخودآگاه برای با تسلط گرفتن ساز، نیازمند بالا کشیدن شانه و یا خم کردن اضافی گردن خود به سمت پایین است که البته اتخاذ هر یک از دو مورد فوق توسط نوازنده اشتباه است.

زیرا برای حفظ اولی او باید یک توان اضافی را به شکل بیهوده ای صرف بالا نگه داشتن شانه گرداند که هم باعث خستگی او شده و هم دائما درصدی از فکر او بایستی به حفظ این حالت معطوف باشد. مورد دوم نیز، از آنجا که غضروف ها و مهره های گردن را به حالت کشش بیش از اندازه می اندازد و بر آنها فشار وارد می کند، مطلوب نیست.بالشتک ویولون

به دو شکل می توان از این معضل رهایی یافت: نخست آنکه به وسیله تکه پارچه ای که بر روی خود برگردانده شده و یا به اصطلاح " تا " شده و در زیر ویلن قرار گرفته است، این ارتفاع تامین گردد و دیگر آنکه از بالشتک های مخصوص کارخانه ای استفاده گردد. انتخاب یک بالشتک مناسب بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر بسزایی بر راحت تر نواختن داشته باشد.

نوع مرغوب این بالشتک ها، که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع در دو طرف خود است، میتواند مناسب ترین وضعیت ارتفاعی را به شکلی مطلوب در اختیار نوازنده قرار دهند و از دیگر سو، این بالشتک ها که در نقاط پایه ای خود به صورت مفصلی به بدنه اصلی متصل می گردند قابلیت چرخش محدود پایه ها را به بالشتک می دهد که باعث می گردد تا این ابزار از حالت بی انعطافی خارج گشته و به وضعی مناسب بدن نوازنده با ساز ارتباط یابد.

نکته مهمی که باید در این بالشتک ها رعایت گردد، وضعیت طراحی صحفه کف بالشتک و چگونگی طراحی قوس آن است، بطوریکه بالشتک کاملا بتواند از طرفی بر شانه قرار گرفته و از طرف دیگر بر روی استخوان ترقوه و کناره قفسه سینه بنشیند. بر روی صفحه کف باید از فوم یا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از استفاده از بالشتک هایی که در آنها از فوم استفاده نشده و یا جنس فوم آنها کیفیت نبوده و دوام ندارند، توصیه نمی شود. در بالشتک های مرغوب پایه ها قابلیت فاصله گیری عرضی از یکدیگر راداشته و بر این اساس می توانند در ویلن هایی با اندازه های متفاوت پشت به پشت کاسه پایینی بکار روند. این قابلیت همچنین باعث می گردد تا بتوان محل قرار گیری بالشتک بر کاسه پایینی را تغییر داد و کنترل و تسلط بهتری بر ساز بدست آورد.

در اینجا باید به یکی از مهمترین مزایای استفاده از بالشتک توجه داشت و آن عدم تاثیرگذاری بالشتک در صدای حاصله از ویلن است. بالشتک باعث می گردد تا بخشی از صدای ساز که به هرحال از طریق صفحه پشتی خارج می گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدایی خالص از ساز حاصل گردد. ( جالب اینجاست که پارچه های با جنس های متفاوت، می تواند تاثیرات متفاوتی بر صدای ساز گذارد که امتحان آنرا برای علاقه مندان می گذاریم.)

 میزان بالا بردن دست چپ:

در حالت کلی، نوازنده باید دست چپ را تا جایی بالا برد که ساز و دسته آن امتدادی افقی با زمین پیدا کند و بهتر است ساز بگونه ای گرفته نشود که دسته و سرپنجه ساز به سمت زمین و یا برعکس آن نشانه گرفته شود. زیرا در حالت اول ستون مهرها به کشش بی مورد به سمت پایین می افتند و همچنین در این حالت، به علت خمودگی نوازنده، تنفس او مشکل تر می گردد. در حالت دوم نیز به مهرهای گردن در جهت معکوس فشار وارد می گردد.


 

قطعات ویلن:

 

 

 

 


 

قسمت های ساز ویلن عبارتند از :

آرشه : یا کمان ترکه ای چوبی است که رشته های مویی دم اسب، در طول آن کشیده شده است و به دو سر آن ثابت شده است.

تنه : جعبه ای که مابین تخته ی روئی و تخته ی زیرین و جداره های طرفی محصور شده است.

دسته یا گردان : در واقع دنباله ی چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ی ویلن قادر است ، در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری کند ، انتهای دسته به جعبه ی کوچکی ختم می شود که سیم ها در درون آن به دور

گوشی های کوک پیچیده می شوند.

خرک : بین سیم ها و طبله ی ویلن قرار گرفته و فشار سیم ها آن را عمود نگه می دارد. نقش خرک ان است که ارتعاش سیم ها را به طبله و به جعبه ی ویلن منتقل می کندو نیز در داخل جعبه میله ای چوبی  تقریبا زیر خرک ، اندکی بلند تر از جدار طرفی قرار داده شده که شکل گرده ماهی ، طبله و زیره را حفظ می کند.

گریف : از آبنوس ساخته شده است و در طول گردن ویلن چسپیده است و تا میانه ی جعبه ی ساز ادامه دارد . گریف جایی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می چسباند و به این ترتیب طول  سیم را کوتاه می کند و نت های مختلف را می نوازد. تا آخر تنه ی ویلن کشیده شده است. با زهی از جنس روده یا پلاستیک به دکمه ای که در قسمت پایین جدار تعبیه شده بند می شود.

سیم ها : سیم ها از جعبه ی کوچک سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس ، تکیه گاه سیم ها ادامه یافته ۷ از روی خرک عبور کرده و در سیم گیر مهار می شود . سیم های ویلن قبلا از روده ی گوسفند «زه» ساخته می شد. امروزه در سیم های بم تر ، روی روده سیم  فلزی نازکی می پیچند و در سیم های زیر تر از مفتول فلزی تنها استفاده می شود.

سیم گیر : از آبنوس ساخته شده است و در فاصله ی اندکی با خرک نقش این ساز چه در کنسرت های بزرگ و چه به طور جمعی و انفرادی ، آنقدر پر اهمیت است، که آن را «شاه ساز ها» گفتند.

نخستین سازندگان معروف ویلن در ایتالیا پیدا شدند .

«گاسپارو داسالو» نخستین ویلن حقیقی را ساخت، اما معروفترین ویلن ها در شهر کرمونا ساخته شدند.

«آندره اماتی» و فرزندش «نیکولا اماتی» و شاگردش «آنتونیو استرادیواریوس»

مواد بکار رفته در ویولون، از جنس چوب و مشخصا از دو نوع چوب که یکی افرا، از این 4 قسمت، 3 بخش آن از چوب افرا ساخته میشود که صفحه زیر- دسته و کلاف می باشند و تنها صفحه رو است که از چوب کاج ساخته می شود.

نوازندگی ویلن:

 

ویولون

 ساز زهی آرشه‌ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو خانواده ویلن است.

برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌‌شود.


سیم‌های ویلن از زیرترین تا بم‌ترین سیم به ترتیب زیر کوک(ساز) می‌‌شوند: می سیم اول، لا سیم دوم، ر سیم سوم، سل سیم چهارم.


بنابراین اصوات سیم‌های مجاور نسبت به‌یکدیگر فاصله ژنج درست را تشکیل می‌‌دهند. در این وسعت صدا ویلن قادر است تمام فواصل کروماتیک غربی و فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی و هر موسیقی دیگر را حاصل کند.


جالب این که در عربی ویولون را با نام فارسی «کمان» می‌نامند.

 

نوازندگی ویولون


نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به طور جمعی و انفرادی آنقدر پر اهمیت است که آن را شاه سازها گفته اند. وجهه جهانی ویلن را می‌توان در سازگاری آن با فرهنگهای مختلف دید.


این ساز هیچ محل ثابت و ساکنی به عنوان تکیه گاه ندارد و خود نوازنده نیز چنین وضعی دارد جز در آن نقاطی که پایش زمین را لمس می‌کند. دستهای نوازنده باید تا حد زیادی انعطاف‌پذیر و قوی و دارای حالت فنری باشد و همیشه در سطح شانه یا در حدود آن سطح به کار گرفته شوند


برای دستیابی به نوازندگی بهداشت هم خیلی مهم است: پاکیزگی- برانگیختن جریان خون به کمک اختلاف دما- مالش پوست با دستکش زبر- حرکتهای ورزشی خاص- استراحت متناوب.


 
نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ، به طور جمعی و چه در ارکستر مجلسی و انفرادی آنقدر پر اهمیت است که آن را «شاه سازها» گفته‌اند. در یک پارتیتور موسیقی ارکستری، ویلن‌ها از تمام سازهای دیگر کمتر سکوت دارند.


وضعیت بدن:


وضعیت بدن بایستی ساده و طبیعی باشد و سبک قدیمی که در ان تمام وزن بدن را روی یک پا میاندازند به هیچ وجه توصیه نمیشود.یک پای سبک و چابک کمی جلوتر از بدن کافیست تعادل را حفظ کند.


چگونه ویلن را نگه داریم:


گردن(دسته)ویلن توسط بند اول انگشت شست وبند اخر انگشت سبابه دست چپ گرفته میشود و ته ساز زیر قسمت چپ چانه بطور افقی قرار میگیرد.وسط فک پایین که روی زیر فکی قرار میگیرد ویلن را نگه میدارد و همچنین ویلن توسط دست و استخوان ترقوه در وضعیت خود باقی می ماند.


سطح رویی ساز نباید کاملا افقی باشد بلکه قدری به طرف راست نگهداشته شود. برای رسیدن به این مقصود یک بالشتک(روی شانه ای) یا دستمال را روی شانه ی چپ زیر ویلن قرار میدهیم، وخواهیم دید که ویلن طرف چپ ولی کمی بالاتر امد.


ارنج بایستی به طرف سینه متمایل باشد،به طوریکه در زیر وسط ویلن قرار گیرد؛پشت دست تقریبا در یک خط مستقیم با ساعد بوده و انگشتان،بالای سیمها در وضعیت گرد(کمی خم)نگهداشته شود.

نحوه ی ایستادن در حین نواختن ویلن:

 هنگام نواختن ویلن باید صاف و بدون خمیدگی پشت ایستاد. همچنان شانه ها باید حتما" در امتداد هم قرار گیرند. پاها باید به شکل خاصی بر روی زمین قرار بگیرند. برای تنظیم جای پاها: بر روی سطح صافی بایستید. ابتدا پای چپ رابه اندازه چند سانتیمتر بلند کنید و آنرا آهسته بر روی زمین بچرخانید هر جا که احساس کردید پایتان به سمت زمین کشیده می شود، فورا" همانجا پا را بر زمین بگذارید. جایگاه پای راست را هم به همین شکل پیدا کنید. در آخر پای چپ باید کمی جلوتر از پای راست قرار بگیرد و فاصله بین آنها به اندازه عرض شانه ها باشد ! ویلن باید بر روی شانه چپ برای راست دستان و بر روی شانه راست برای چپ دستان قرار گیرد. همواره ویلن باید شیبی را نسبت به زمین داشته باشد یعنی اگر قطره آبی بر روی آن چکید خیلی راحت قطره آب  بر روی زمین بیافتد!! برای راحت تر شدن نگه داشتن ساز به این شکل از وسیله ای به نام بالشتک استفاده می کنند که بالشتک بر قسمت پشت ساز نصب می شود. پیشنهاد می کنم که حتما" از بالشتک استفاده کنید مخصوصا" اوایل یادگیری. چون ساز به شانه فشاری اندک وارد میکند. چانه باید بر روی قسمت زیر چانه ای که قسمتی سیاه رنگ است قرار بگیرد. به طوری که کل فضای آن با چانه یتان پر شود.

نحوه قرار گرفتن دست چپ:

با دست راست فضای بین انگشت شست و انگشت اشاره دست چپتان را لمس کنید! در قسمت پایه انگشت اشاره یتان فرورفته گی احساس می کنید! جای این فرورفته گی را به خاطر بسپارید! دسته ساز در فضای بین انگشت اشاره و شست قرار میگیرد. قرار گرفتن صحیح دسته ساز بر روی دست چپ بسیار مهم است چون هنگام نواختن و انگشت گذاری فاصله دقیق بین انگشتان را مشخص می کند. برای پیدا کردن جای درست دست از روش زیر استفاده کنید:

قسمت بر آمدگی دسته ویلن را که به آن شیطونک می گفتیم، بر روی نوک انگشت اشاره یتان قرار دهید. سپس آهسته دستتان را به سمت بالا حرکت دهید. در قسمت پایه انگشت اشاره یتان احساس میکنید که ساز به آرامی گیر می کند.دستتان را در همان جا نگه دارید و مکانش را خوب به خاطر بسپارید. توجه داشته باشید که این حرکت باید بسیار آرام انجام شود. انگشت شست هم به آرامی و بدون هیچ فشاری در پشت دسته قرار می گیرد. انگشت شست حتما" باید صاف و قائم باشد و ابدا" آنرا خم نکنید.

روزی چند مرتبه گرفتن ویلن را جلوی آینه تمرین کنید تا این کار را خوب فرا بگیرید


چگونه ارشه را نگهداریم:


1-  ارشه با تمام انگشتان نگهداشته شود؛نوک شست که در مقابل محفظه ته ارشه قرار گرفته بایستی با وسط دست در یک خط باشد.


2-  انگشتان در وضعیت طبیعی روی چوب ارشه قرار میگیرند.قابل ذکر است که انگشتان نباید خیلی به هم چسبیده و نه خیلی از هم باز باشند...


وضعیت بازوی راست:


بازو باید همیشه کاملا نرم و راحت باشد وشخص باید مراقب ارنج باشد که نه زیاد بالا بیاید و نه پایین.


وضعیت ارشه در ارتباط با سیم ها:


ارشه قطعا و همیشه باید موازی خرک باشد.چوب ارشه کمی متمایل به طرف دماغه بطوریکه این امکان را به موی ارشه بدهد که سراشیبی سیمها را بهتر طی کند.


وضعیت ویلن:


وضعیت ویلن خیلی بستگی دارد به ساختمان بدنی نوازنده(ویولونیست).اگر او بازوی بلندی دارد،به منظور راحتی بیشتر باید ویلن را به طرف چپ نگهدارد...اگر او بازوی کوتاهی دارد،مجبور خواهد بود ویلن را به طرف راست بچرخواند تا بتواند وضعیت صحیح ارشه را حفظ کند.

 


 

ملاحظات :


درصورتی که به اصول اولیه موسیقی آشنایی دارید مطالب زیر برای شما بیش از حد ساده خواهد بود


فراگیری مطالب زیر فقط با پشت کار وعلاقه ممکن خواهد شد .


روش گداعه کاملاً ابتکار خودم میباشد بنابراین مشکلات فراوانی نیز دارد پس اگر اهل قرقرید این مطالب را مطالعه نکنید خواهشاً.

نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


escort istanbul
شنبه 24 آذر 1397 01:39 ب.ظ
What's up colleagues, its great piece of writing about
educationand completely defined, keep it up all the time.
escort sirinevler
شنبه 24 آذر 1397 10:41 ق.ظ
Article writing is also a excitement, iff you know then you can write
otherwise it is difficult to write.
http://cleantalkorg2.ru/
جمعه 23 آذر 1397 01:06 ب.ظ
Incredible! This blog looks exactly like my old one!
It's on a completely different subject but it has pretty much the same page
layout and design. Excellent choice of colors!
Positive singles
سه شنبه 20 آذر 1397 09:04 ب.ظ
Heyy very nice blog!
geburtstagsgrüße
سه شنبه 20 آذر 1397 05:29 ب.ظ
Hi there friends, its fantastic article on the topic of
educationand entirely explained, keep it up all the time.
over door coat rack
شنبه 17 آذر 1397 11:45 ب.ظ
If you wish ffor to increase your know-how simoly keep visiting this web site and be updated with the
most rercent information posted here.
Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:27 ق.ظ

Thank you. Valuable information!
generic cialis pill online cialis 20 mg cut in half where cheapest cialis low dose cialis blood pressure cialis ahumada cialis daily only best offers 100mg cialis the best site cialis tablets opinioni cialis generico viagra vs cialis
nipple
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:51 ق.ظ
I thinnk the admin of this web page is in fact working hard in favor of his website, because here every data is quality based material.
buy cials online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:01 ق.ظ

Wow loads of great material.
cialis prezzo di mercato cialis patent expiration comprar cialis navarr cost of cialis cvs cialis dosage amounts cialis vs viagra cialis from canada cialis daily dose generic cialis 5 effetti collaterali online cialis
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:44 ق.ظ

You have made your stand pretty nicely.!
canadian cialis canadian discount cialis price cialis best cialis daily new zealand cialis 5 mg effetti collateral cialis rezeptfrei prezzo cialis a buon mercato cialis canadian drugs cialis generico en mexico cialis baratos compran uk
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:19 ب.ظ

Wow plenty of amazing material!
cialis savings card acheter cialis kamagra we recommend cialis info cialis prices in england we like it safe cheap cialis click here cialis daily uk precios de cialis generico cialis 05 cialis generique generic cialis 20mg uk
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 01:51 ق.ظ

Good information. Regards.
wow look it cialis mexico no prescription cialis cheap look here cialis order on line cialis soft tabs for sale cialis without a doctor's prescription we choice free trial of cialis buy cialis online we choice free trial of cialis cialis 20mg tadalafil 10 mg
rules of survival hack 2018 ios
سه شنبه 13 آذر 1397 01:31 ق.ظ
I have been browsing online greater than three hours these days, yet I
by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful price enough
for me. Personally, if all site owners and bloggers
made just right content as you probably did, the net can be much more useful than ever before.
Gabriela
دوشنبه 12 آذر 1397 08:56 ب.ظ
Finne way of telling, and good article to obtain data about my presentation subject, which i amm going to present in school.
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:48 ب.ظ

You said that well.
cialis online holland buying cialis in colombia cialis online napol cialis herbs cipla cialis online look here cialis order on line cialis sans ordonnance we choice cialis pfizer india costo in farmacia cialis tesco price cialis
buy cialis online no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 01:31 ق.ظ

Great stuff. Regards.
generico cialis mexico interactions for cialis comprar cialis 10 espa241a order cialis from india tesco price cialis cialis tablets for sale only best offers cialis use deutschland cialis online cialis price in bangalore cialis preise schweiz
buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:25 ب.ظ

Thanks a lot, I value it.
cialis soft tabs for sale cialis daily buying cialis on internet viagra vs cialis vs levitra tadalafil 5mg cialis rckenschmerzen brand cialis generic cialis dosage link for you cialis price cialis kaufen bankberweisung
buy cialis online cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Wonderful tips. Thank you!
buy original cialis comprar cialis navarr cialis generic availability cialis flussig cialis para que sirve click now cialis from canada recommended site cialis kanada acheter cialis meilleur pri cialis vs viagra precios de cialis generico
hack rules of survival 8/3
شنبه 10 آذر 1397 09:15 ب.ظ
It's enormous that you are getting ideas from this article as well as from our discussion made here.
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 12:18 ب.ظ

Valuable information. Regards!
we choice free trial of cialis ou trouver cialis sur le net cialis reviews cialis 5 mg schweiz 40 mg cialis what if i take cialis sans ordonnance cialis lowest price achat cialis en suisse cialis prices canadian drugs generic cialis
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 12:53 ق.ظ

Many thanks, I enjoy this.
cialis prezzo in linea basso canadian cialis cialis usa cost generic cialis tadalafil cialis 5 effetti collaterali achat cialis en suisse cialis cuantos mg hay cialis generika venta de cialis canada cialis 200 dollar savings card
buy cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 01:29 ب.ظ

You actually stated this fantastically!
cialis cuantos mg hay cialis venta a domicilio enter site 20 mg cialis cost cost of cialis per pill cialis generico lilly cialis preise schweiz cialis generico milano tadalafilo cialis reviews viagra vs cialis
Best Adult Cams
جمعه 9 آذر 1397 12:22 ب.ظ
I'm really loving the theme/design of your website.
Do you ever run into any web browser compatibility issues?
A small number of my blog readers have complained aout my site not woking correcttly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any tips to help fix this issue?
best adult cams
جمعه 9 آذر 1397 05:54 ق.ظ
It's actually a nice and helpful piece of info. I am
happy that you shared this helpful information with us.
Please stay us upp to date like this. Thank you for sharing.
top sex cam sites
جمعه 9 آذر 1397 05:46 ق.ظ
My coder is trying to persuade mee to move to .net from
PHP. I have always disliked tthe idea because of the expenses.
But he's tryiuong none the less. I've bewn using Movable-type on seeveral
websites for about a year and am worried about switching too anoter platform.

I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Anny help would be really appreciated!
hack rules of survival pc 2/4/2018
جمعه 9 آذر 1397 02:58 ق.ظ
Great post! We are linking to this great content on our website.
Keep up the good writing.
rules of survival hack no jailbreak
جمعه 9 آذر 1397 02:23 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite
some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
your new updates.
buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:48 ق.ظ

Thank you! I enjoy this!
cialis flussig click now buy cialis brand cialis generico try it no rx cialis rx cialis para comprar we choice cialis pfizer india generic cialis levitra acquistare cialis internet we choice cialis uk miglior cialis generico
buy cials online
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:27 ب.ظ

Terrific facts. Thanks!
wow cialis tadalafil 100mg we choice cialis pfizer india cialis vs viagra cialis online achat cialis en suisse buy cialis online cheapest non 5 mg cialis generici legalidad de comprar cialis cialis generic availability comprar cialis 10 espa241a
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:12 ق.ظ

Nicely expressed really. !
cialis online deutschland cialis 20 mg effectiveness cialis canada buy cialis online cialis 5 mg schweiz tadalafil 10 mg generic cialis at walmart cialis australia org ou trouver cialis sur le net buy brand cialis cheap
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30