تبلیغات
ویلن زدن بهترین هنر است - نحوی دست گرفتن ویلن

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی


<
برای ورود به چت روم کلیک کنید

كد چت روم
برای ورود به چت روم کلیک کنید

كد چت روم

javahermarket

javahermarket

با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید
شنبه 28 اردیبهشت 1392-04:45 ب.ظنحوه دست گرفتن ساز

بطور کلی ویلن در هنگام نواخته شدن با سه نقطه چانه، شانه و دست چپ در تماس است و هر یک از این نقاط بخشی از بار دست گرفتن ساز را به دوش می کشند. هرچند، نوازنده باید بتواند که ویلن را بدون کمک گرفتن از دست چپ و فقط با کمک گردن و شانه نگاه دارد.

 شانه و گردن:

نوازنده نباید برای نگهداری ساز بر روی شانه چپ، آنرا بالا کشد و شانه باید در هنگام گرفتن ساز به همان وضعیت افتاده خود در حالت طبیعی بدن باقی ماند. طبیعی است اگر گردن نوازنده بلند باشد، او ناخودآگاه برای با تسلط گرفتن ساز، نیازمند بالا کشیدن شانه و یا خم کردن اضافی گردن خود به سمت پایین است که البته اتخاذ هر یک از دو مورد فوق توسط نوازنده اشتباه است.

زیرا برای حفظ اولی او باید یک توان اضافی را به شکل بیهوده ای صرف بالا نگه داشتن شانه گرداند که هم باعث خستگی او شده و هم دائما درصدی از فکر او بایستی به حفظ این حالت معطوف باشد. مورد دوم نیز، از آنجا که غضروف ها و مهره های گردن را به حالت کشش بیش از اندازه می اندازد و بر آنها فشار وارد می کند، مطلوب نیست.بالشتک ویولون

به دو شکل می توان از این معضل رهایی یافت: نخست آنکه به وسیله تکه پارچه ای که بر روی خود برگردانده شده و یا به اصطلاح " تا " شده و در زیر ویلن قرار گرفته است، این ارتفاع تامین گردد و دیگر آنکه از بالشتک های مخصوص کارخانه ای استفاده گردد. انتخاب یک بالشتک مناسب بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر بسزایی بر راحت تر نواختن داشته باشد.

نوع مرغوب این بالشتک ها، که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع در دو طرف خود است، میتواند مناسب ترین وضعیت ارتفاعی را به شکلی مطلوب در اختیار نوازنده قرار دهند و از دیگر سو، این بالشتک ها که در نقاط پایه ای خود به صورت مفصلی به بدنه اصلی متصل می گردند قابلیت چرخش محدود پایه ها را به بالشتک می دهد که باعث می گردد تا این ابزار از حالت بی انعطافی خارج گشته و به وضعی مناسب بدن نوازنده با ساز ارتباط یابد.

نکته مهمی که باید در این بالشتک ها رعایت گردد، وضعیت طراحی صحفه کف بالشتک و چگونگی طراحی قوس آن است، بطوریکه بالشتک کاملا بتواند از طرفی بر شانه قرار گرفته و از طرف دیگر بر روی استخوان ترقوه و کناره قفسه سینه بنشیند. بر روی صفحه کف باید از فوم یا ابر با ضخامت مناسب پوشانده شده باشد و از استفاده از بالشتک هایی که در آنها از فوم استفاده نشده و یا جنس فوم آنها کیفیت نبوده و دوام ندارند، توصیه نمی شود. در بالشتک های مرغوب پایه ها قابلیت فاصله گیری عرضی از یکدیگر راداشته و بر این اساس می توانند در ویلن هایی با اندازه های متفاوت پشت به پشت کاسه پایینی بکار روند. این قابلیت همچنین باعث می گردد تا بتوان محل قرار گیری بالشتک بر کاسه پایینی را تغییر داد و کنترل و تسلط بهتری بر ساز بدست آورد.

در اینجا باید به یکی از مهمترین مزایای استفاده از بالشتک توجه داشت و آن عدم تاثیرگذاری بالشتک در صدای حاصله از ویلن است. بالشتک باعث می گردد تا بخشی از صدای ساز که به هرحال از طریق صفحه پشتی خارج می گردد جذب پارچه لباس نوازنده نگردد و صدایی خالص از ساز حاصل گردد. ( جالب اینجاست که پارچه های با جنس های متفاوت، می تواند تاثیرات متفاوتی بر صدای ساز گذارد که امتحان آنرا برای علاقه مندان می گذاریم.)

 میزان بالا بردن دست چپ:

در حالت کلی، نوازنده باید دست چپ را تا جایی بالا برد که ساز و دسته آن امتدادی افقی با زمین پیدا کند و بهتر است ساز بگونه ای گرفته نشود که دسته و سرپنجه ساز به سمت زمین و یا برعکس آن نشانه گرفته شود. زیرا در حالت اول ستون مهرها به کشش بی مورد به سمت پایین می افتند و همچنین در این حالت، به علت خمودگی نوازنده، تنفس او مشکل تر می گردد. در حالت دوم نیز به مهرهای گردن در جهت معکوس فشار وارد می گردد.


 

قطعات ویلن:

 

 

 

 


 

قسمت های ساز ویلن عبارتند از :

آرشه : یا کمان ترکه ای چوبی است که رشته های مویی دم اسب، در طول آن کشیده شده است و به دو سر آن ثابت شده است.

تنه : جعبه ای که مابین تخته ی روئی و تخته ی زیرین و جداره های طرفی محصور شده است.

دسته یا گردان : در واقع دنباله ی چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ی ویلن قادر است ، در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری کند ، انتهای دسته به جعبه ی کوچکی ختم می شود که سیم ها در درون آن به دور

گوشی های کوک پیچیده می شوند.

خرک : بین سیم ها و طبله ی ویلن قرار گرفته و فشار سیم ها آن را عمود نگه می دارد. نقش خرک ان است که ارتعاش سیم ها را به طبله و به جعبه ی ویلن منتقل می کندو نیز در داخل جعبه میله ای چوبی  تقریبا زیر خرک ، اندکی بلند تر از جدار طرفی قرار داده شده که شکل گرده ماهی ، طبله و زیره را حفظ می کند.

گریف : از آبنوس ساخته شده است و در طول گردن ویلن چسپیده است و تا میانه ی جعبه ی ساز ادامه دارد . گریف جایی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می چسباند و به این ترتیب طول  سیم را کوتاه می کند و نت های مختلف را می نوازد. تا آخر تنه ی ویلن کشیده شده است. با زهی از جنس روده یا پلاستیک به دکمه ای که در قسمت پایین جدار تعبیه شده بند می شود.

سیم ها : سیم ها از جعبه ی کوچک سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس ، تکیه گاه سیم ها ادامه یافته ۷ از روی خرک عبور کرده و در سیم گیر مهار می شود . سیم های ویلن قبلا از روده ی گوسفند «زه» ساخته می شد. امروزه در سیم های بم تر ، روی روده سیم  فلزی نازکی می پیچند و در سیم های زیر تر از مفتول فلزی تنها استفاده می شود.

سیم گیر : از آبنوس ساخته شده است و در فاصله ی اندکی با خرک نقش این ساز چه در کنسرت های بزرگ و چه به طور جمعی و انفرادی ، آنقدر پر اهمیت است، که آن را «شاه ساز ها» گفتند.

نخستین سازندگان معروف ویلن در ایتالیا پیدا شدند .

«گاسپارو داسالو» نخستین ویلن حقیقی را ساخت، اما معروفترین ویلن ها در شهر کرمونا ساخته شدند.

«آندره اماتی» و فرزندش «نیکولا اماتی» و شاگردش «آنتونیو استرادیواریوس»

مواد بکار رفته در ویولون، از جنس چوب و مشخصا از دو نوع چوب که یکی افرا، از این 4 قسمت، 3 بخش آن از چوب افرا ساخته میشود که صفحه زیر- دسته و کلاف می باشند و تنها صفحه رو است که از چوب کاج ساخته می شود.

نوازندگی ویلن:

 

ویولون

 ساز زهی آرشه‌ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو خانواده ویلن است.

برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می‌‌شود.


سیم‌های ویلن از زیرترین تا بم‌ترین سیم به ترتیب زیر کوک(ساز) می‌‌شوند: می سیم اول، لا سیم دوم، ر سیم سوم، سل سیم چهارم.


بنابراین اصوات سیم‌های مجاور نسبت به‌یکدیگر فاصله ژنج درست را تشکیل می‌‌دهند. در این وسعت صدا ویلن قادر است تمام فواصل کروماتیک غربی و فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی و هر موسیقی دیگر را حاصل کند.


جالب این که در عربی ویولون را با نام فارسی «کمان» می‌نامند.

 

نوازندگی ویولون


نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به طور جمعی و انفرادی آنقدر پر اهمیت است که آن را شاه سازها گفته اند. وجهه جهانی ویلن را می‌توان در سازگاری آن با فرهنگهای مختلف دید.


این ساز هیچ محل ثابت و ساکنی به عنوان تکیه گاه ندارد و خود نوازنده نیز چنین وضعی دارد جز در آن نقاطی که پایش زمین را لمس می‌کند. دستهای نوازنده باید تا حد زیادی انعطاف‌پذیر و قوی و دارای حالت فنری باشد و همیشه در سطح شانه یا در حدود آن سطح به کار گرفته شوند


برای دستیابی به نوازندگی بهداشت هم خیلی مهم است: پاکیزگی- برانگیختن جریان خون به کمک اختلاف دما- مالش پوست با دستکش زبر- حرکتهای ورزشی خاص- استراحت متناوب.


 
نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ، به طور جمعی و چه در ارکستر مجلسی و انفرادی آنقدر پر اهمیت است که آن را «شاه سازها» گفته‌اند. در یک پارتیتور موسیقی ارکستری، ویلن‌ها از تمام سازهای دیگر کمتر سکوت دارند.


وضعیت بدن:


وضعیت بدن بایستی ساده و طبیعی باشد و سبک قدیمی که در ان تمام وزن بدن را روی یک پا میاندازند به هیچ وجه توصیه نمیشود.یک پای سبک و چابک کمی جلوتر از بدن کافیست تعادل را حفظ کند.


چگونه ویلن را نگه داریم:


گردن(دسته)ویلن توسط بند اول انگشت شست وبند اخر انگشت سبابه دست چپ گرفته میشود و ته ساز زیر قسمت چپ چانه بطور افقی قرار میگیرد.وسط فک پایین که روی زیر فکی قرار میگیرد ویلن را نگه میدارد و همچنین ویلن توسط دست و استخوان ترقوه در وضعیت خود باقی می ماند.


سطح رویی ساز نباید کاملا افقی باشد بلکه قدری به طرف راست نگهداشته شود. برای رسیدن به این مقصود یک بالشتک(روی شانه ای) یا دستمال را روی شانه ی چپ زیر ویلن قرار میدهیم، وخواهیم دید که ویلن طرف چپ ولی کمی بالاتر امد.


ارنج بایستی به طرف سینه متمایل باشد،به طوریکه در زیر وسط ویلن قرار گیرد؛پشت دست تقریبا در یک خط مستقیم با ساعد بوده و انگشتان،بالای سیمها در وضعیت گرد(کمی خم)نگهداشته شود.

نحوه ی ایستادن در حین نواختن ویلن:

 هنگام نواختن ویلن باید صاف و بدون خمیدگی پشت ایستاد. همچنان شانه ها باید حتما" در امتداد هم قرار گیرند. پاها باید به شکل خاصی بر روی زمین قرار بگیرند. برای تنظیم جای پاها: بر روی سطح صافی بایستید. ابتدا پای چپ رابه اندازه چند سانتیمتر بلند کنید و آنرا آهسته بر روی زمین بچرخانید هر جا که احساس کردید پایتان به سمت زمین کشیده می شود، فورا" همانجا پا را بر زمین بگذارید. جایگاه پای راست را هم به همین شکل پیدا کنید. در آخر پای چپ باید کمی جلوتر از پای راست قرار بگیرد و فاصله بین آنها به اندازه عرض شانه ها باشد ! ویلن باید بر روی شانه چپ برای راست دستان و بر روی شانه راست برای چپ دستان قرار گیرد. همواره ویلن باید شیبی را نسبت به زمین داشته باشد یعنی اگر قطره آبی بر روی آن چکید خیلی راحت قطره آب  بر روی زمین بیافتد!! برای راحت تر شدن نگه داشتن ساز به این شکل از وسیله ای به نام بالشتک استفاده می کنند که بالشتک بر قسمت پشت ساز نصب می شود. پیشنهاد می کنم که حتما" از بالشتک استفاده کنید مخصوصا" اوایل یادگیری. چون ساز به شانه فشاری اندک وارد میکند. چانه باید بر روی قسمت زیر چانه ای که قسمتی سیاه رنگ است قرار بگیرد. به طوری که کل فضای آن با چانه یتان پر شود.

نحوه قرار گرفتن دست چپ:

با دست راست فضای بین انگشت شست و انگشت اشاره دست چپتان را لمس کنید! در قسمت پایه انگشت اشاره یتان فرورفته گی احساس می کنید! جای این فرورفته گی را به خاطر بسپارید! دسته ساز در فضای بین انگشت اشاره و شست قرار میگیرد. قرار گرفتن صحیح دسته ساز بر روی دست چپ بسیار مهم است چون هنگام نواختن و انگشت گذاری فاصله دقیق بین انگشتان را مشخص می کند. برای پیدا کردن جای درست دست از روش زیر استفاده کنید:

قسمت بر آمدگی دسته ویلن را که به آن شیطونک می گفتیم، بر روی نوک انگشت اشاره یتان قرار دهید. سپس آهسته دستتان را به سمت بالا حرکت دهید. در قسمت پایه انگشت اشاره یتان احساس میکنید که ساز به آرامی گیر می کند.دستتان را در همان جا نگه دارید و مکانش را خوب به خاطر بسپارید. توجه داشته باشید که این حرکت باید بسیار آرام انجام شود. انگشت شست هم به آرامی و بدون هیچ فشاری در پشت دسته قرار می گیرد. انگشت شست حتما" باید صاف و قائم باشد و ابدا" آنرا خم نکنید.

روزی چند مرتبه گرفتن ویلن را جلوی آینه تمرین کنید تا این کار را خوب فرا بگیرید


چگونه ارشه را نگهداریم:


1-  ارشه با تمام انگشتان نگهداشته شود؛نوک شست که در مقابل محفظه ته ارشه قرار گرفته بایستی با وسط دست در یک خط باشد.


2-  انگشتان در وضعیت طبیعی روی چوب ارشه قرار میگیرند.قابل ذکر است که انگشتان نباید خیلی به هم چسبیده و نه خیلی از هم باز باشند...


وضعیت بازوی راست:


بازو باید همیشه کاملا نرم و راحت باشد وشخص باید مراقب ارنج باشد که نه زیاد بالا بیاید و نه پایین.


وضعیت ارشه در ارتباط با سیم ها:


ارشه قطعا و همیشه باید موازی خرک باشد.چوب ارشه کمی متمایل به طرف دماغه بطوریکه این امکان را به موی ارشه بدهد که سراشیبی سیمها را بهتر طی کند.


وضعیت ویلن:


وضعیت ویلن خیلی بستگی دارد به ساختمان بدنی نوازنده(ویولونیست).اگر او بازوی بلندی دارد،به منظور راحتی بیشتر باید ویلن را به طرف چپ نگهدارد...اگر او بازوی کوتاهی دارد،مجبور خواهد بود ویلن را به طرف راست بچرخواند تا بتواند وضعیت صحیح ارشه را حفظ کند.

 


 

ملاحظات :


درصورتی که به اصول اولیه موسیقی آشنایی دارید مطالب زیر برای شما بیش از حد ساده خواهد بود


فراگیری مطالب زیر فقط با پشت کار وعلاقه ممکن خواهد شد .


روش گداعه کاملاً ابتکار خودم میباشد بنابراین مشکلات فراوانی نیز دارد پس اگر اهل قرقرید این مطالب را مطالعه نکنید خواهشاً.

نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


iPhone Reparatur Nürnberg
چهارشنبه 23 مرداد 1398 05:54 ب.ظ
Very nice article. I absolutely appreciate this site.
Keep it up!
百度下拉词
سه شنبه 15 مرداد 1398 10:07 ب.ظ
I am in fact glad to read this web site posts which
consists of plenty of useful facts, thanks for providing these kinds of statistics.
iboysoft data recovery software
شنبه 12 مرداد 1398 04:19 ق.ظ
It's nearly impossible to find educated people for this subject, however, you
seem like you know what you're talking about! Thanks
色情剪辑
سه شنبه 8 مرداد 1398 06:35 ق.ظ
Hey there excellent website! Does running a blog like this take a large amount of work?
I've very little knowledge of computer programming however I
was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you
have any recommendations or techniques for new
blog owners please share. I know this is off topic however
I simply wanted to ask. Many thanks!
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:30 ق.ظ

You made your position pretty well!!
online pharmacies of canada canadian online pharmacies reviews are canadian online pharmacies safe canadian online pharmacies online pharmacies india cialis from canada candida viagra canadian drugs online canadian pharmacies order canadian prescriptions online
תיקון מזגן
یکشنبه 6 مرداد 1398 05:02 ب.ظ
thank you a whole lot this excellent website can be conventional and also informal
וילות להשכרה בצפון
جمعه 4 مرداد 1398 10:27 ق.ظ
thank you a lot this site is official as well as relaxed
נערות ליווי בתל אביב
پنجشنبه 3 مرداد 1398 10:15 ق.ظ
Sexy2call Quick search and acquire the most recent results Look for
a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Searching for escort girls? Discrete apartments?
Come up with a quick search by region of Israel.
صیانة شاشات دایو
پنجشنبه 3 مرداد 1398 12:31 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You clearly know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening
to read?
Https://Www.Scoop.It
شنبه 29 تیر 1398 07:17 ب.ظ
I'm really enjoying the theme/design of your web site.

Do you ever run into any web browser compatibility issues?
A number of my blog readers have complained about my website nnot operating correctly inn Explorer but
looks great in Chrome. Do you have anny recommendations to help fix this issue?
hackerone.com
شنبه 29 تیر 1398 06:22 ب.ظ
If you are going for finwst contents like I do, only pay a visit this web skte daily as it offers feature contents,
thanks
https://Www.slideshare.net
شنبه 29 تیر 1398 12:56 ب.ظ
My family members always say that I am killing my time here
at web, except I know I am getting familiarity every day by reading thes good articles.
וילות להשכרה באילת
یکشنبه 23 تیر 1398 11:58 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find during first minutes a villa for rent by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be afraid of the photos and data that the site has to offer you you.

The website is a center for you all the ads within the field,
bachelorette party? Play with someone who leaves Israel?
Regardless of the main reason you have to rent a villa for the
next event or just a gaggle recreation well suited for any age.
The site is also the midst of rooms from the
hour, which is already another subject, for lovers who are
seeking a deluxe room equipped for discreet entertainment which has a spouse
or lover. Regardless of you are looking at, the
0LOFT website creates a seek out you to identify
rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
לופטים
یکشنبه 16 تیر 1398 10:06 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region,
find in a few minutes a villa to book by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be thankful for the photographs and information that the site has to supply you.
The site is a center for every body the ads inside field, bachelorette party?

Play with someone who leaves Israel? Whatever the rationale you have to rent a villa for the two event or just an organization recreation ideal for
any age. The website is also the centre of rooms because of the hour, which
is another subject, for lovers who want an expensive room equipped for
discreet entertainment by using a spouse or lover.
Whatever you are looking for, the 0LOFT website constitutes a hunt for you to identify rentals for loft villas and rooms
throughout Israel, North South and Gush Dan.
poker
جمعه 14 تیر 1398 03:07 ب.ظ
This page truly has all of the info I needed
about this subject and didn't know wwho to ask.
مركز صیانة غسالات اتوماتیك اریستون
جمعه 14 تیر 1398 04:31 ق.ظ
Hi, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing data,
that's in fact good, keep up writing.
صیانة غسالات ملابس سامسونج
سه شنبه 11 تیر 1398 10:34 ق.ظ
Hi there would you mind stating which blog platform you're working with?
I'm going to start my own blog soon but I'm having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!
girl 1 cup
یکشنبه 9 تیر 1398 11:13 ب.ظ
You actually make it seem really easy with your
presentation but I to find this matter to be really
one thing that I feel I'd never understand. It sort of feels too complicated and very broad for me.
I'm taking a look ahead on your subsequent submit, I will try to get the dangle of it!
صیانة میكروویف جاك
یکشنبه 9 تیر 1398 06:20 ب.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker
who had been doing a little research on this. And he actually ordered me breakfast because I discovered it for him...
lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your web site.
consensual Intercourse
پنجشنبه 6 تیر 1398 07:12 ب.ظ
Thanks designed for sharing such a pleasant thought, paragraph is fastidious, thats why i have read it completely
צימר
پنجشنبه 6 تیر 1398 05:40 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes a villa for rental by city,
a variety of rooms lofts and villas. Be stunned at the wonderful pictures and knowledge
that the site has to offer you. The site is a center for every person the ads
inside field, bachelorette party? Spend playtime with a buddy who leaves Israel?
Regardless of what the rationale it's important to rent a villa for
a forthcoming event or simply a gaggle recreation made for
any age. The site is also the center of rooms because of the hour, which is definitely another subject, for lovers who want a luxurious room equipped for discreet entertainment with a spouse or lover.
Regardless of the you are interested in, the 0LOFT website is really a
seek out you to identify rentals for loft villas and rooms throughout
Israel, North South and Gush Dan.
http://distkercgi.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 07:06 ق.ظ

Cheers. I appreciate it!
cialis 5 mg can i take cialis and ecstasy when will generic cialis be available cialis farmacias guadalajara buy cialis online legal venta cialis en espaa generic cialis levitra cialis billig cialis kaufen wo generic cialis levitra
Buy generic cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 03:07 ب.ظ

Amazing facts. Kudos.
how do cialis pills work we use it cialis online store cialis online nederland cipla cialis online achat cialis en europe buy cialis sample pack buy generic cialis no prescription cialis cheap cialis tadalafil online buy brand cialis cheap
http://kalrithe.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 12:28 ق.ظ

Really tons of good facts.
usa cialis online cialis authentique suisse cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis at walmart only now cialis for sale in us buy cialis acquistare cialis internet the best site cialis tablets we use it cialis online store cost of cialis per pill
cialis online no prescription
شنبه 1 تیر 1398 07:35 ق.ظ

Terrific content. Thanks a lot.
dose size of cialis cialis official site cialis daily dose generic cialis daily reviews cialis manufacturer coupon we like it cialis price free cialis cialis 5 mg generic cialis with dapoxetine compare prices cialis uk
buy cialis brand
جمعه 31 خرداد 1398 03:25 ب.ظ

Incredible many of useful knowledge!
we recommend cialis info cialis soft tabs for sale how much does a cialis cost chinese cialis 50 mg generic cialis with dapoxetine tarif cialis france generic cialis pro compare prices cialis uk cialis daily dose generic cialis generico postepay
Buy cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:25 ب.ظ

Appreciate it. An abundance of advice.

the best choice cialis woman cialis online cialis soft tabs for sale generic cialis with dapoxetine click now buy cialis brand cialis 20 mg cut in half prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg cialis 5 mg funziona cialis with 2 days delivery
aryaN
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:08 ق.ظ
Hello to every one, it's genuinely a fastidious for me to visit this site, it includes
useful Information.
http://soningre.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:22 ب.ظ

Wonderful info. Cheers.
cialis flussig buy cialis cheap 10 mg ou acheter du cialis pas cher comprar cialis navarr cialis generico milano cialis generika wow cialis 20 cialis uk next day cost of cialis cvs cialis usa cost
buy eli lilly cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:53 ب.ظ

Amazing lots of awesome facts.
cialis authentique suisse cialis canadian drugs weblink price cialis ou acheter du cialis pas cher cialis pills in singapore interactions for cialis cialis 20 mg effectiveness cialis kaufen prix de cialis bulk cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30